• +420 775 133 182
 • info@petisa.cz

Rodinné domy na klíč – Jaký vybrat typ střechy?

 • Rodinné domy na klíč – Jaký vybrat typ střechy?

  Rodinné domy na klíč – Jaký vybrat typ střechy?

  Jaký vybrat typ střechy?

  Střecha je výrazný architektonický prvek, který je tvořen tvarem, strukturou plochy a barevností. Střecha je ovšem nejen estetický prvek, ale musí být především dokonale funkční. Proto je potřeba ji při plánování výstavby rodinného domu nebo jeho rekonstrukce pečlivě vybírat. Jaké jsou typy a tvary? To se dočtete v našem článku

  Než začnete vybírat

  Střecha musí být v první řadě funkční a účelná. To všechno bude mít vliv na tepelnou pohodu uvnitř objektu. Podle výzkumů je prokázané, že až 30 % tepla uniká právě střechou. Ta musí být také odolná proti působení vnějších vlivů. Kvalitně navržená a zrealizovaná střecha navíc dokáže zabránit průniku nežádoucího hluku a také splní protipožární funkci.

  V současné době jsou na trhu různé tvary, velikosti i barevná provedení střech. Je tak při výběru brát v úvahu několik faktorů. Jedním takovým je design střechy ve vztahu k zbylému domu a také okolí, kde se dům nachází. Další co musíte zohlednit je funkčnost a ekonomické hledisko.

  Ploché střechy jsou stálicemi

  Plochá střecha je taková, která nedosahuje většího sklonu než 10 stupňů. Jedná se o méně finančně náročný typ střechy, jelikož není potřeba konstrukce krovu. Cena je přijatelnější také díky menší ploše na izolaci a utěsnění tepelného pláště. To má také vliv na vytápění domu.

  Ploché střechy jsou v současné době k vidění především u starších domů, ale začínají se objevovat i u moderních staveb. Problém u starších plochých střech byla absence spádové vrstvy a tak se na nich tvořily častou louže vody, které pak poškozovaly povrch střechy.

  Zelené střechy

  Moderní ploché střechy si s tím už poradily a novým trendem jsou ploché zelené střechy. Ty jsou navíc efektivní, především ve městech, kde není kolem domu žádný pozemek. Nabízejí se tak možnosti pro komerční i soukromé využití.

  Zelené střechy jsou navíc zabraňují působení nebezpečného UV záření a také brání akumulaci velkého množství tepla ve střešní konstrukci. Zelené vegetační souvrství zelené střechy poskytuje ochranu před mechanickým poškozením člověka, větru nebo krupobití.

  Komfortní šikmé střechy

  Šikmí střecha je na českých domcích k vidění nejčastěji. O šikmé střeše se mluví, pokud má sklon od 10 do 55 stupňů. Oblíbené jsou především z možnosti využít prostor vzniklý pod střechou k bydlení nebo pracování.

  Šikmá střecha má více tvarových variant, ale mezi nejčastější patří tzv. sedlové střechy. Jedná se o stavebně nejjednodušší střechu, která se skládá ze dvou proti sobě nakloněných rovin ve sklonu od 15 do 45 stupňů.

  Šikmé střechy jsou obecně více odolné proti povětrnostním vlivům, dík svému tvaru je totiž střecha méně vystavovaná nepřízni počasí a plášť je tak méně namáhaný a má delší životnost. Šikmé střechy jsou oproti plochým dražší, jelikož je potřeba vytvořit krovy.

  Další typy střech

  Mezi další typy střech patří valbová střecha, ta je velmi oblíbená a je vhodná především pro bungalovy. Je tvořena zkosenými střešními plochami a tak bývá podkroví nižší. Další možností je pultová střecha.

  Ta se navrhuje především pro pasivní, nízkoenergetické domy. Jedná se o nejlepší řešení z hlediska tepelných ztrát, ovšem musí být správně zvolená orientace střešní plochy. Sklon střechy je kolem 20 stupňů.

  Ke zpracování článku nám poskytla informace IVPS - stavební firma Praha.